South Dakota
 

County List
 

County Date Formed Parent County
or Counties
County Seat Contact
Aurora 1879 Brule Plankinton Available
Beadle 1879 Spink, Clark Huron  
Bennett 1909 Indian Lands Martin  
Bon Homme 1862 Charles Mix Tyndall  
Brookings 1862 Dakota Territory Brookings  
Brown 1879 Beadle Aberdeen  
Brule 1875 Dakota Territory Chamberlain  
Buffalo 1873 Dakota Territory Gannvalley  
Butte 1883 Harding Belle Fourche  
Campbell 1873 Buffalo Mound City  
Charles Mix 1862 Dakota Territory Lake Andes  
Clark 1873 Hanson Clark  Legacy
Clay 1862 Dakota Territory Vermillion  
Codington 1877 Indian Lands Watertown  
Corson 1909 Indian Lands McIntosh  
Custer 1875 Indian Lands Custer  
Davison 1873 Hanson Mitchell  
Day 1879 Clark Webster  
Deuel 1873 Brookings Clear Lake  
Dewey 1873, 1910 Indian Lands, Armstrong Timber Lake Linda Simpson
Douglas 1873 Charles Mix Armour  
Edmunds 1873 Buffalo Ipswich  
Fall River 1883 Custer Hot Springs  
Faulk 1873 Dakota Territory Faulkton  
Grant 1873 Codington, Deuel Milbank  
Gregory 1862 Yankton Burke  
Haakon 1914 Stanley Philip  
Hamlin 1873 Deuel Hayti  
Hand 1873 Buffalo Miller  
Hanson 1871 Buffalo, Deuel Alexandria  
Harding 1909 Dakota Territory Buffalo  
Hughes 1874 Buffalo Pierre  
Hutchinson 1862 Dakota Territory Olivet  
Hyde 1873 Buffalo Highmore  
Jackson 1914 Stanley Kadoka  
Jerauld 1883 Aurora Wessington Springs  
Jones 1916 Lyman Murdo  
Kingsbury 1873 Hanson De Smet  
Lake 1873 Brookings, Hanson Madison  
Lawrence 1875 Dakota Territory Deadwood  
Lincoln 1862 Minnehaha Canton Linda Simpson
Lyman 1873 Dakota Territory Kennebec  
Marshall 1885 Day Britton  
McCook 1873 Hanson Salem  
McPherson 1873 Buffalo Leola  
Meade 1889 Lawrence Sturgis  
Mellette 1909 Lyman White River  
Miner 1873 Hanson Howard  
Minnehaha 1862 Dakota Territory Sioux Falls  
Moody 1873 Minnehaha, Brookings Flandreau  
Pennington 1875 Dakota Territory Rapid City  
Perkins 1909 Harding, Butte Bison  
Potter 1875 Buffalo Gettysburg  
Roberts 1883 Grant Sisseton  
Sanborn 1883 Miner Woonsocket  
Shannon 1875 Fall River Hot Springs  
Spink 1873 Hanson Redfield  
Stanley 1873 Dakota Territory Fort Pierre  
Sully 1873 Potter Onida  
Todd 1909   Winner  
Tripp 1873 Dakota Territory Winner  
Turner 1871 Lincoln Parker  
Union 1862 Dakota Territory Elk Point  
Walworth 1873 Buffalo Selby  
Yankton 1862 Dakota Territory Yankton  
Ziebach 1911 Schnasse, Sterling, Armstrong Dupree  

Index

 2014
All Rights Reserved